FAQ – Často kladené dotazy

 • Často kladené dotazy

  Jaké napájecí zdroje použít pro LED žárovky MR16?

  LED žárovky mají jinou konstrukci než klasické žárovky. Pro jejich bezproblémový provoz je doporučeno použít zdroj k tomu určený. Starší trafo-zdroje zpravidla nejsou vhodné pro napájení těchto žárovek. Zdroje pro LED jsou poměrně dostupné a i jejich účinnost i velikost hrají také jednoznačně pro výměnu. Pracují se stejnosměrným napětím 12V, výkon je třeba spočítat součtem všech žárovek, které budou s tímto zdrojem propojeny.

  Nakoupil jsme do celého bytu vaše žárovky 350 lm 3000 K - je toto světlo svým barevným spektrem zdravé, tj. neobsahuje modré světlo škodlivé zejména v období před spaním (narušuje tvorbu melatoninu a škodí člověku)? Mám žárovky zvláště tam, kde jsou děti a nechci pro ně nic škodlivého.

  LED světelné zdroje jsou založeny primárně na emitování bílého světla, za což i tým vědců získal v roce 2014 Nobelovu cenu za fyziku. Barva se u LED světelných zdrojů ovlivňuje množstvím žlutého fosforu, který je umístěný na LED zářič. Dle barvy světla (udávaná hodnota v Kelvinech) se mění jednotlivé složky vyzařování. Jako příklad níže naleznete obrázek vyzařovací spektra pro naší 4 W žárovku v barvě 3000 K.

  Vyzařovací spektrum 3000K

  Níže pak vyzařovací spektrum z LED trubice s barvou světla 5500 K.

  Vyzařovací spektrum 5000K

  Povšimněte si prosím rozdílu v modré části spektra, to je modré světlo, které zmiňujete.
  LED světelné zdroje v barevném rozmezí 2700 K – 3000 K jsou tedy vhodné i pro uplatnění v ložnicích. Navíc se nemusíte bát, že se Vaše děti o žárovky spálí či budou ohroženy při rozbití žárovky, protože LED zdroje neobsahují žádné škodlivé látky.

  Koupil jsem několik LED reflektorů (Tesla – LED žárovka MR16, 7W, 12V, 500lm, 100°, 25.000 hod, 3000K teplá bílá, CRI (RA)≥80). Nikde na stránkách, ani na výrobku jsem nenašel specifikaci napájení, je tam jen 12V, ale chybí základní údaj zda stejnosměrné, nebo střídavé, případně jakou frekvenci může mít střídač? Lze např. použít elektronické transformátory původně instalované pro halogeny? V mém případě některé fungují, u jiných ledky blikají hned po zapnutí a u jiných blikají občas třeba až po několika minutách provozu.

  LED žárovky mají jinou konstrukci než klasické žárovky. Pro jejich bezproblémový provoz je doporučené použít zdroj k tomu určený. Starší trafo-zdroje zpravidla nejsou vhodné pro napájení těchto žárovek. Vzhledem k tomu, že jsou poměrně dostupné a i jejich účinnost i velikost hrají také jednoznačně pro výměnu. Jedná se o stejnosměrné napětí 12V, výkon je třeba spočítat součtem všech žárovek, které budou s tímto propojeny.

  Koupil jsem led žárovky Tesla s paticemi e27 a gu10 do celého domu na základě informací z vašeho webu o znovuzahájení výroby v Holešovicích a předpokládal jsem, že žárovky budou tedy vyrobeny v České republice i za vyšši pořizovací cenu. Po vyzvednutí jsem však z obalů zjistil, že jsou všechny vyrobeny v Číně. Čínské výrobky, které nepodléhají evropské kontrole nekupuji, proto vás prosím o zaslání kopie nějakého protokolu o shodě, či testovacích protokolů od seriózních laboratoří, že jsou led žárovky se značkou Tesla bezpečné a nemohou se z nich uvolňovat nějaké škodlivé látky.

  V současnosti se celé produktové portfolio značky TESLA Lighting vyrábí pod přísnou systematickou kontrolou v předem prověřených továrnách v Portugalsku a Číně, přesně jak uvádíme na našem webu tesla-lighting.cz. Vývoj technologií i designu probíhá v ČR v sídle původní TESLA v Holešovicích. Nicméně bychom rádi vrátili i výrobu do ČR a usilovně hledáme řešení tak, aby naše výrobky byly konkurenceschopné i cenově.

  Všechny naše prodávané výrobky mají osvědčení o možnosti prodeje v EU, a proto Vás ujišťujeme, že TESLA Lighting produkty neobsahují Vámi uváděné škodlivé látky.

 • Potřebujete poradit?

  Kontaktujte nás


  V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat jakýmkoliv způsobem. Těšíme se na spolupráci s Vámi!